Při koupi nebo prodeji bytu v Tišnově je lokalita jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba zvážit. Poloha nemovitosti může mít významný vliv na její hodnotu a žádanost. V tomto článku se budeme zabývat vlivem lokality na hodnotu domu nebo bytu, včetně žádoucích a nežádoucích vlastností lokality, jak vyhodnotit vliv lokality na hodnotu nemovitosti a jak využít výhod dobré lokality.

Jaké jsou žádoucí vlastnosti lokality u nemovitostí

 • Přístup k občanské vybavenosti

Nemovitosti nacházející se v blízkosti oblíbených zařízení občanské vybavenosti, jako jsou nákupní centra, restaurace a rekreační zařízení, jsou často žádanější a cennější.

 • Dobré školy

Nemovitosti nacházející se v oblastech s množstvím dobrých škol jsou především u mladých rodin velmice poptávané, což zvyšuje jejich cenu.

 • Nízká míra kriminality

Oblasti s nízkou mírou kriminality jsou často žádanější a je po nich vyšší poptávka - kdo by také nechtěl bydlet v bezpečném prostředí.

 • Blízkost veřejné dopravy

Nemovitosti nacházející se v blízkosti veřejné dopravy, jako jsou autobusové zastávky nebo vlaková nádraží, se v průměru prodávají více než nemovitosti s horší dopravní obslužností.

 • Atraktivní výhled

Nemovitosti s atraktivním výhledem, například na nábřeží nebo na hory, mohou oproti srovnatelným nemovitostem bez výhledu nabýt na hodnotě klidně až o 5-10 %. Totéž platí i o orientaci nemovitosti - orientace na jih a západ je lepší než na sever a východ.

A jaké jsou naopak nežádoucí vlastnosti lokality

 • Vysoká míra kriminality

Oblasti s vysokou mírou kriminality jsou logicky méně  žádané a je po nich nižší poptávka. V Česku není naštěstí lokalit s vysokou kriminalitou příliš - o míře kriminality ve vaší vyhlédnuté lokalitě vás může informovat i pravidelně vydávaná mapa kriminality. 

 • Blízkost dálnic nebo rušných ulic

Nemovitosti nacházející se v blízkosti dálnic nebo rušných ulic mohou být hlučné a méně žádané. Přečtěte si, jak se vedle dálnice bydlí.

 • Ohrožení životního prostředí
Přečtěte si o  Autoaugmentace prsou aneb Zvětšení prsou vlastním tukem

Nemovitosti nacházející se v blízkosti ekologických rizik, jako jsou skládky nebo průmyslové závody, mají logicky nižší tržní hodnotu.

 • Nedostatek občanské vybavenosti v okolí

Nemovitosti nacházející se v oblastech bez blízké občanské vybavenosti, jako jsou nákupní centra nebo restaurace jsou méně vyhledávané, v případě rekreačních objektů ale nemusí být nižší občanská vybavenost nutně mínusem - řadu kupců naopak lákají lokality, kde dávají lišky dobrou noc.

Jak využít výhod dobré polohy

 • Vylepšení nemovitosti před jejím prodejem

Majitelé nemovitostí v žádaných lokalitách mohou využít výhod lokality tím, že provedou vylepšení nemovitosti, například modernizaci kuchyně nebo koupelny, čímž ještě zvýší její hodnotu.

 • Správný marketing nemovitosti

Realitní profesionálové mohou nemovitosti v žádaných lokalitách uvést na trh, aby přilákali více potenciálních kupujících nebo nájemců.

 • Udržování údržby a oprav

Údržba nemovitosti a provádění nezbytných oprav může pomoci udržet její hodnotu a žádanost v žádané lokalitě.

Poloha je rozhodujícím faktorem, který je třeba při koupi nebo prodeji domu či bytu zvážit. Může ovlivnit hodnotu a žádanost nemovitosti, přičemž nemovitosti v žádaných lokalitách jsou často cennější a je po nich vyšší poptávka. Naopak nemovitosti v nežádoucích lokalitách mohou mít nižší hodnotu a jejich prodej nebo pronájem může být náročnější.

Aby majitelé mohli z dobré lokality vytěžit co nejvíce, mohou svou nemovitost vylepšit, vhodně ji propagovat potenciálním kupcům nebo nájemcům a udržovat ji a opravovat. To může pomoci zvýšit hodnotu a žádanost nemovitosti, což majitelům umožní využít výhod žádané lokality a potenciálně prodat nebo pronajmout svou nemovitost za vyšší cenu.

Kategorie: BlogBydlení